אינדקס עסקים, אינדקס המציג עסקים זמינים בזמן אמת!

רגולציה בפורקס

בעולם הפורקס לוקחים חלק סוחרים וחברות רבות. הוא מחליף ידיים ונחשב למסועף מאד. ככזה, יש לוודא שהוא מתנהל כהלכה ושלא מתבצעות בו, חלילה, עסקאות שלא כדין. עד היום, פעל עולם זה בהתאם לרגולציות מחמירות מאד, שאותן פיתחו הספקים בו, הברוקרים. אולם, למרות שהן אלו שהכתיבו את התנהלותו, היו רבים שהתעלמו ממנו. ביוני 2010 אושרה הצעת חוק חשובה, שנועדה להכפיף את הזירות הפועלות מחוץ לבורסה, לרבות הפורקס, תחת פיקוח מלא של הרשות לניירות ערך.

על חשיבותה של הרגולציה

הסיבות לרגולציה זו הן רבות. ראשית, החשש מפני התנהלות שאיננה הוגנת בפורקס, ובכלל הזירות, הובילה את הרשות לניירות ערך לקדם את הצעת החוק. במסחר במט"ח, בפורקס, לוקחים חלק משקיעים רבים, שחלקם חסרי ניסיון וידע. משקיעים אלה מתפתים פעמים רבות לסחור באותן זירות מסחר מתוך כוונה להגיע לרווחים גבוהים ולהתעשר. מבטיחים להם הטבות וגם מתנות כדי למשוך אותם והם עשויים להיחשף, באופן הזה, לסיכונים מיותרים. שנית, מכיוון שכדי לסחור במט"ח יש צורך להפקיד סכומי כסף מסוימים מראש, חשוב מאד להגן על סכומים אלה, שמא יפסיד אותם אותו סוחר. יש לזכור גם את ניגוד העניינים שבין הלקוח, המשקיע, לבין חברת הפורקס. ניגוד עניינים זה מצריך פיקוח שוטף מצידה של הרשות לניירות ערך על מנת לשמור על זכויותיו של הלקוח, המשקיע, שעושה ככל שביכולתו כדי להרוויח, בסופו של דבר, כמה שיותר וליהנות מתשואה גבוהה.

הצורך של רגולציה בפורקס הוליד את התיקון לחוק (אותה הצעת חוק משנת 2010) שבה על מנת להפעיל זירת מסחר יש לקבל רישיון מיוחד מטעם הרשות לניירות ערך. קבלת הרישיון הזה מצריכה מאותה חברת פורקס לעמוד בתנאים מסוימים, מחמירים בדרך כלל. אחד מהם הוא שקיפות מלאה מול הלקוח. תנאי נוסף הוא הצגת הון מזערי על מנת להבטיח שמירה על יציבותה של אותה זירת מסחר ומתן פיצוי ללקוחות במידה ויגיע להם בעתיד.

השינויים בזירות המסחר בעקבות הרגולציה

הרגולציה החשובה הזו כיום בפורקס הופכת את המסחר במט"ח למסודר ומהוגן יותר. אם בעבר הוא היה מקור לפעילויות הונאה במקרים מסוימים וגם למרמה כלפי המשקיעים, הרי שכיום, על מנת שתפעלנה, על חברות הפורקס לעמוד בכל הקריטריונים הנדרשים, עמידה המבטיחה להם את הרישיון הנכסף. באופן הזה יידעו המשקיעים שהם אכן במקום הנכון, בחברת פורקס הנמצאת תחת פיקוח שוטף, המבטיח להם התנהלות ראויה על פי החוק. בשנת 2016 פרסמה הרשות לניירות ערך את רשימת החברות, שזכו באותו רישיון, המאפשר להן לנהל זירות מסחר. זהו פרמטר חשוב שעל כל סוחר להתייחס אליו בבואו לבחון את זירות המסחר השונות ואיזו, מתוכן, היא הנכונה ביותר עבורו. הדבר יכול למנוע הפסדים כבדים והתנהלות לא הוגנת מצדה של אותה זירת מסחר.

 


עוד בBSNS